Christchurch City Council 2016 Triennial Elections.

Declaration of official results

Christchurch City Council 2016 Triennial Elections Official Results [PDF, 163 KB]

All ordinary and special votes have been counted. Results are final. Official results were issued on 15 October 2016. View the election returns by ward on electionz.com(external link)

Progress results:  These results were published at 1:30pm on Saturday 8 October 2016. Not all ordinary votes had been counted yet. Results haven't changed.  Christchurch City Council 2016 Triennial Elections Progress Results [PDF, 75 KB].

Preliminary results: These results were published at 9:00am on Sunday 9 October 2016. All ordinary voting papers have been received and counted, but not all special votes. Results haven't changed. Christchurch City Council 2016 Triennial Elections Results [PDF, 48 KB].

Canterbury District Health Board and Environment Canterbury

Canterbury District Health Board 2016 Triennial Elections Results(external link) and Environment Canterbury 2016 Triennial Elections  Results(external link) released by their Electoral Officer.

Results by Ward

The final result for the Christchurch City Council elections held on Saturday 8 October 2016 is as follows.

Mayor

Lianne DALZIEL is declared elected.

Name Affiliation Votes received

Lianne DALZIEL

Best for Christchurch  75,524

John MINTO

Keep Our Assets Canterbury  13,117

Tubby HANSEN

Economic Euthenics 1,414

INFORMAL 82
BLANK VOTING PAPERS 2,798

View number of votes for Mayoral candidates by ward [PDF, 56 KB] [PDF 60KB]

Banks Peninsula Ward

Councillor - Electing 1 Councillor

Andrew TURNER is elected unoppposed. 

Name Affiliation
Andrew TURNER The People's Choice 

Akaroa Subdivision of the Banks Peninsula Community Board - Electing 2 Members

Janis HALEY and Pam RICHARDSON are declared elected. 

Name Affiliation Votes received
Pam RICHARDSON   631
Janis HALEY   485
Keith MOLLOY   354

INFORMAL 1
BLANK VOTING PAPERS 21

Lyttelton Subdivision of the Banks Peninsula Community Board - Electing 2 Members

Jed O'DONOGHUE and Christine WILSON are elected unopposed.

Name Affiliation
Jed O'DONOGHUE  
Christine WILSON Independent

Mount Herbert Subdivision of the Banks Peninsula Community Board - Electing 2 Members

Felix DAWSON and John MCLISTER are elected unopposed.

Name Affiliation
Felix DAWSON Independent
John MCLISTER  

Wairewa Subdivision of the Banks Peninsula Community Board - Electing 1 Member

Tori PEDEN is elected unopposed.

Name Affiliation
Tori PEDEN  

Burwood Ward

Burwood Ward Councillor - Electing 1 Councillor

Glenn LIVINGSTONE is declared elected.

Name Affiliation Votes received

Glenn LIVINGSTONE

The People's Choice - Labour 4,797

Cruize ERUETI

Eastborn 861

INFORMAL 4
BLANK VOTING PAPERS 457

Burwood Ward of the Coastal-Burwood Community Board - Electing 2 Members

Tim BAKER and Linda STEWART are declared elected.

Name Affiliation Votes received

Tim BAKER

The People's Choice 4,241

Linda STEWART

Independent 3,501

Sela FALETOLU-FASI

The People's Choice 1,765

Brian G STEER

Independent 618

INFORMAL 3
BLANK VOTING PAPERS 452

Cashmere Ward

Cashmere Ward Councillor - Electing 1 Councillor

Tim SCANDRETT is elected unopposed.

Name Affiliation
Tim SCANDRETT Independent

Cashmere Ward of the Spreydon-Cashmere Community Board -  Electing 2 Members

Helene MAUTNER and Lee SAMPSON are declared elected.

Name Affiliation Votes received
Helene MAUTNER The People’s Choice - Labour 3,961
Lee SAMPSON The People’s Choice 3,456

Ian CUMMING

Independent 2,170

Rod (D) CAMERON

Independent 2,114

INFORMAL 6
BLANK VOTING PAPERS 616

Central Ward

Central Ward Councillor - Electing 1 Councillor

Deon SWIGGS is declared elected.

Name Affiliation Votes received
Deon SWIGGS Independent - Let’s Get It Done 1,400
Vicki TAHAU-PATON The People’s Choice - Labour 1,051

Dora Roimata LANGSBURY

Independent 643

Lindon (Boycey) BOYCE

  479

INFORMAL 18
BLANK VOTING PAPERS 379

Central Ward of the Linwood-Central-Heathcote Community Board -  Electing 2 Members

Sally BUCK and Jake MCLELLAN are declared elected.

Name Affiliation Votes received
Sally BUCK Independent 1,648
Jake MCLELLAN The People’s Choice - Labour 1,355
Robin TINGA The People’s Choice 1,006
Dora Roimata LANGSBURY Independent 901

Lindon (Boycey) BOYCE

  615

Wayne HAWKER

Independent 496

Alex WOOTTON

  416
Peter YEARBURY Progressive Independent 344

INFORMAL 14
BLANK VOTING PAPERS 306

Coastal Ward

Coastal Ward Councillor - Electing 1 Councillor

David EAST is declared elected.

Name Affiliation Votes received

David EAST

Independent 2,951

Jo KANE

  1,869

Dean LESTER

The People’s Choice - Labour 953

INFORMAL 29
BLANK VOTING PAPERS 267

Coastal Ward of the Coastal-Burwood Community Board - Electing 2 Members

Tim SINTES and Kim MONEY are declared elected.

Name Affiliation Votes received

Tim SINTES

Independent 3,922

Kim MONEY

Independent 3,006

Andrea CUMMINGS

The People’s Choice - Independent 2,804 

INFORMAL 1
BLANK VOTING PAPERS 310

Fendalton Ward

Fendalton Ward Councillor - Electing 1 Councillor

Jamie GOUGH is elected unopposed.

Name Affiliation
Jamie GOUGH Independent Citizens

Fendalton Ward of the Fendalton-Waimairi-Harewood Community Board - Electing 2 Members

Bridget WILLIAMS and David John CARTWRIGHT are declared elected.

Name Affiliation Votes received
Bridget WILLIAMS Independent Citizens 4,874

David John CARTWRIGHT

Independent Citizens 3,964

John BURN

Independent 2,276

INFORMAL 4
BLANK VOTING PAPERS 743

Halswell Ward

Halswell Ward Councillor - Electing 1 Councillor

Anne GALLOWAY is declared elected.

Name Affiliation Votes received
Anne GALLOWAY The People’s Choice 2,133
Chrys HORN Connected Communities, Thriving Christchurch 2,039
Peter LALOLI Independent Citizens 1,337

Kevin CLARKE

Independent 1,109

INFORMAL 64
BLANK VOTING PAPERS 405

Halswell Ward of the Halswell-Hornby-Riccarton Community Board - Electing 2 Members

Debbie MORA and Ross MCFARLANE are declared elected.

Name Affiliation Votes received
Debbie MORA The People’s Choice 3,414